Latvijas futbola izlase

Starptautiskajos futbola turnīros, tostarp Pasaules kausa izcīņā un Eiropas čempionātos, Latvijas futbola izlase cīnās nācijas vārdā. Pār to kontrolē Latvijas Futbola federācija, kuras pārziņā ir futbola pārraudzība Latvijā. Lai gan viņi 2004. gada Pasaules kausa izcīņai ne reizi nekvalificējās, ar Aleksandru Starkovu viņi kvalificējās Eiropas čempionātam. Tagad komandu vada Marians Pahars. Skonto stadions Rīgā ir bijis Latvijas mājas laukums kopš tā uzcelšanas un pabeigšanas 2000. gadā.

Vēsture

1922. gadā Latvija savā atklāšanas spēlē tikās pret Igauniju, kas noslēdzās neizšķirti 1:1. Gados pirms Otrā pasaules kara, no 1922. līdz 1940. gadam, Latvija piedalījās 99 oficiālajās spēlēs un 12 reizes uzvarēja Baltijas kausā.

Latvijas komanda piedalījās sākotnējās Pasaules kausa kvalifikācijas sacensībās 1937. gadā. 8. grupā bija Latvija, Lietuva un Austrija. Pēc Frensisa Keepsa hat-trick un Ija Vestermana vārtiem Latvija Rīgā ar 4:2 uzvarēja Lietuvu. Kauņā viņi triumfēja ar 5:1, pateicoties Keeps, Vāclava Borduko un veterānu pa diviem vārtiem, taču viņi piekāpās Austrijai ar 1:2, neskatoties uz Vestermaņa agrajiem vārtiem. Kad 1938. gada aprīlī Austrijas izlase tika pazemināta amatā Austrijas anšlusa dēļ, Latvija grupā ierindojās otrajā vietā, taču FIFA viņu neuzaicināja.

Pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā Latvija, kuru Padomju Savienība bija sagrābusi 1940. gadā, tā paša gada 16. novembrī aizvadīja pirmo spēli pret Igauniju Baltijas kausa izcīņā un pirmo FIFA atzīto maču pret Rumāniju 1992. gada 8. aprīlī. no kuriem zaudēja ar 2:0.

Pārsteidzošā kārtā Latvija 2003. gada septembrī pārspēja Poliju, ieņemot otro vietu Euro 2004 kvalifikācijas grupā. Tā rezultātā izslēgšanas spēļu kārtā kā pretiniece tika dota Turcijai. Latvijas rezultatīvākais spēlētājs Mris Verpakovskis palīdzēja savai valstij uzvarēt pirmajā spēlē ar 1:0. Pēc neizšķirta 2-2 atbildes spēlē Latvija kopumā uzvarēja ar 3-2, lai iekļūtu turnīrā. Līdz ar to Latvija kļuva par pirmo un vienīgo Baltijas komandu, kas kvalificējusies Eiropas čempionātam, un tauta sacensībām gatavojās pirmo reizi. Latvija 2004. gada eiro turnīrā iekļuva D grupā ar Vāciju, Čehiju un Nīderlandi. 2004. gada 15. jūnijā Latvija spēlēja ar Čehiju, un Verpakovskis guva vārtus īsi pirms puslaika. Tomēr vēlāk čehi pulcējās, lai izcīnītu uzvaru ar 2:1. Četras dienas vēlāk Latvija guva pirmo punktu ievērojamā konkurencē ar labu neizšķirtu 0:0 pret Vāciju. Viņi ierindojās ceturtajā vietā ar vienu punktu no neizšķirta un diviem zaudējumiem pēc zaudējuma pēdējā mačā pret Nīderlandi ar 3:0. Latvija bija vienīgā komanda, kas pirms UEFA Euro 2016 sacensībām kvalificējās Eiropas čempionātam, bet ne FIFA Pasaules kausam.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on vk
Share on reddit
Share on tumblr
Share on whatsapp